ОКС от вид "С" - ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА ЕЛ. УРЕДБИ И ФИЗИЧНИ ФАКТОРИ

Защитни прекъсвачи: Ток на задействане, допирно напрежение и време за изключване

Диференциалнотоковата защита (ДТЗ), защѝтен прекъсвач или прекъсвач за остатъчен ток (на английски: residual current device, RCD) е електрически апарат, който се поставя в електрическите табла на апартаментите и сградите. Основното му предназначение е да намали риска от поражение от електрически ток (протичане на ток през тялото на човек). На разговорен език ДТЗ често се нарича и дефектнотокова защита. Целта ѝ е да изключи веригата за време, по-малко от необходимото за нанасяне на сериозни поражения върху човека. Счита се, че 30 mA е безопасната граница.

ДТЗ се прилага в мрежи със схеми на свързване TN-S или ТТ. Тази защита се съчетава с обикновен предпазител, който да изключи захранването при късо съединение в мрежата. За правилното свързване N и Pe проводника не трябва да се свързват никъде след защитния прекъсвач.

За обезопасяване на електрическите вериги в мрежите с променливо напрежение 380/220 V  се използват еднофазни или трифазни прекъсвачи за защитно изключване от токове с нулева последователност (остатъчен ток). ЗП работят на принципа на токов трансформатор с нулева последователност и се изработват за ток на задействане 10, 30, 100, 300 и 500 mA.

Целта на контрола е проверка на работоспособността на защитните прекъсвачи за токове с нулева последователност за бързо изключване на аварирали участъци в електрическата мрежа или потребители на електрическа енергия, а също проверка за бързо изключване на напрежението при случаен допир на хора или животни до тоководещи и открити проводящи части на електрически уредби и съоръжения.

Параметрите на защитните прекъсвачи за токове с нулева последователност, които се контролират са:

  • изправност на защитния прекъсвач (ЗП) чрез бутона за проверка;
  • допирно напрежение Uc /V/;
  • ток на задействане IDN /mA/;
  • време за изключване t /ms/;
  • съпротивление на предпазен заземител Rrcd /W/.

Съгласно изискванията на:

  • Наредба № 3 (ДВ. бр. 90, 91/2004);
  • Наредба № 16-116, (ДВ. бр. 26/2008);
  • Техническа спецификация.

 

В електрически уредби, в които се прилага защита от токове с нулева последователност, съгласно Наредба № 3 (ДВ, бр. 90 и 91/2004) и Наредба №16-116 (ДВ, бр. 26/2008),  чл. 281. ал. (1), както и Наредба № 1, (ДВ. бр. 46 / 2010), на контрол подлежат:

  • изправността на ЗП;
  • съпротивление на предпазен заземител / допирното напрежение;
  • електрическата връзка между корпуса на защитавания потребител и предпазното заземяване.

Изправността на ЗП се проверява при нормално захранен и поставен във включено положение прекъсвач с помощта на специализирана апаратура, ние използваме тестер за електрически инсталации Multi Function Testers KEW 6016

Защитни прекъсвачи: Ток на задействане, допирно напрежение и време за изключване
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.