ОКС от вид "С" - ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА ЕЛ. УРЕДБИ И ФИЗИЧНИ ФАКТОРИ

Луминесцентна лампа

Луминесцентна лампа

Луминесцентните лампи, известни още като Флуоресцентни лампи или тръби, са тип газоразрядни осветителни тела, които се състоят от стъклен балон, запълнен или с разреден газ (неонаргон и др.) и покрит от вътрешната страна с луминофор. При подаване на напрежение между анода и катода на лампата протича газов разряд, който е съпроводен султравиолетово излъчване, водещо до флуоресценция на луминофора.

За разлика от лампите с нажежаема жичка, флуоресцентните лампи винаги изискват баласт (понякога наричан контролен уред), който да регулира потока на енергия през лампата. Въпреки това, флуоресцентната лампа превръща електрическата енергия в полезна по-ефикасно и използва по-малко енергия за същото количество светлина, отколкото лампите с нажежаема жичка. По-ниските енергийни разходи обикновено се компенсират с по-високата цена на лампата. Докато големите флуоресцентни лампи се използват най-вече в търговските, индустриалните и институционални сгради, компактните флуоресцентни лампи в момента се използват като алтернатива за спестяване на енергия в домове.

Принцип на действие:

Веригата се затваря от устройство наречено стартер. Той затваря и прекъсва електрическата верига, като по този начин създава необходимите условия за самоиндукция на високо напрежение в дросела (около 1000 V ), което е необходимо за запалване на лампата.

Дроселът е бобина с магнитопровод. Той има за цел да осигури високо напрежение за запалване на лампата и след това да ограничи протичащия през нея ток.

Тлеещият разряд в стартера започва при 160 V. Биметалните пластинки се нагряват, огъват се и затварят веригата, изстиват и разкъсват веригата. Това продължава до запалване на лампата. Напрежението при запалена лампа спада до 100 -130 V и стартерът спира да функционира.

Луминофорът, нанесен от вътрешната страна на луминесцентните тръби, превръща произведената в лампата невидима ултравиолетова светлина във видима светлина.

Средната продължителност на живот на луминесцентните тръби е 7500 часа и зависи от режима на работа на лампите. В сравнение с обикновените лампи тип нажежаема "жичка", техният спектър е по-близък до този на слънцето. Луминесцентните лампи са енергоспестяващи, което предполага и по-високата им цена. Обикновено те имат по-дълъг живот от лампите тип нажежаема жичка.

Сподели
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.